Twój iPhone wpadł do wody? To musisz wiedzieć

zalany iphone

Uszkodzenia wodne są najczęstszą przyczyną przedwczesnej awarii smartfonów. Jeśli woda pryska zbyt mocno lub przez dłuższy czas, może łatwo przesiąknąć przez pęknięcia lub specjalne otwory w obudowie telefonu.

Jakie są zagrożenia związane z zalanym iPhonem?

Może spowodować zwarcie i sprawić, że telefon nie będzie nadawał się do użytku; może również uszkodzić płytę główną, która jest sercem iPhone’a i sprawia, że wszystkie inne komponenty działają. Aby to naprawić, może być konieczne rozebranie telefonu i wyczyszczenie wszystkich wewnętrznych części za pomocą specjalnych detergentów używanych tylko przez zaawansowane, wysokiej klasy punkty naprawy iPhone’a.

Czy zalany iPhone można naprawić w punkcie naprawy iPhone’a?

Wiele serwisów nie będzie naprawiać zalanych płyt głównych. Ze względu na złożoność naprawy i duże ryzyko uszkodzenia, tylko kilka zakładów naprawczych w Polsce oferuje tę usługę. Jeszcze trudniej jest naprawić efekty używając jedynie narzędzi dostępnych w domu.
Dobra wiadomość jest taka, że uszkodzenia spowodowane przez ciecz nie zawsze oznaczają konieczność zakupu nowego telefonu. Najlepszym sposobem naprawy uszkodzonego wodą iPhone’a jest oddanie go do centrum naprawy iPhone’a. Technik może zdiagnozować problem i wymienić niezbędne części.

Co zrobić, gdy mój iPhone zostanie zalany?

Nie podłączaj zalanego iPhone’a do źródła prądu. Jeśli podczas powodzi iPhone jest połączony z jakimkolwiek urządzeniem, należy je natychmiast odłączyć i nie podłączać ponownie. Nie należy używać urządzenia z suszarką do włosów. Wentylator będzie wdmuchiwał płyn głębiej do telefonu, a gorące powietrze tylko zwiększy szkody. W takiej sytuacji należy działać natychmiast i zgłosić uszkodzenie do dostawcy iPhone’a, aby można było zorganizować naprawę powodzi. To jedyny sposób na uratowanie urządzenia.

Jak naprawić uszkodzenia iPhone’a po zalaniu?

Zanim dojdzie do wypadków, należy pamiętać, że uszkodzenia spowodowane zalaniem mogą łatwo zniszczyć nawet najbardziej zaawansowane telefony komórkowe i jedynym sposobem na uniknięcie tego jest zakup wodoodpornego etui. Wodoodporne etui wykonane są z różnych materiałów, takich jak guma czy silikon. Mogą one chronić obszary szczególnie narażone na działanie kropel wody, takie jak głośnik, mikrofon i podstawa.

Rekomendowane artykuły